אלבומים ששווים מדף // Killing Joke – What's THIS for

למרות כל מה שדובר עליו, ולמרות כמה שלכלכו, ולמרות החזרה הפתאומית לאופנה, שנות השמונים היו העשור שהדור שלי פספס. אבל למרות שזה היה העשור שכולם, במידות משתנות, חלמו על להיות בני שש-עשרה (בניגוד לבני שמונה) בו, ללבוש שחור, וללכת להתחרע באיזה מועדון, הדעות היו חלוקות לגבי איפה רצית להיות. חלק רצו לזכות לראות את סוזי אנד דה באנשיז, אחרים את באד בריינס, ועוד אחרים את מגדת' ואנת'רקס.

אני? אני רציתי לראות את הופעה של מטאליקה (עם מאסטיין על הגיטרה), אולי משהו קטן של מיינור ת'רט (למרות שבטח היו מפוצצים אותי במכות), אבל לא הרבה יותר מזה. ואחת הלהקות היחידות שהרגשתי שנתנה לי את האלימות והחספוס שהייתי צריך אבל שהייתה, כמאמר הפסוק, אייטיז לפנים, הייתה Killing Joke, והאלבום היה  What's THIS for…?.

זה הרגיש כמו המוזיקה של החברים שלי, אבל רק אני שמעתי אותה, עובדה שהיא אחד הקריטריונים היותר מחמירים לגבי לאלבום ששווה מדף. הוא לא חייב להיות שונה מכל דבר אחר עלי אדמות, רק שירגיש שלך.

אז כדי להתחבר להרגשת האייטיז+איפור+בנות רזות מדי לא צריך הרבה יותר משיר הפתיחה של האלבום, "The Fall of Because", אולי שיר שהוא ההגדרה המילונית למי שלא מבין מה מבקר מוסיקה מתכוון כשהוא כותב angular guitars. אבל, אולי גם לא. מי בכלל יודע למה מבקרי מוסיקה מתכוונים גם ככה.

בשביל הקצב האיטי, המדמם והשחור יש שירים כמו "Butcher" (המקצוע, לא חתיכת העץ הבורגנית שמונחת ליד אי אילו כיורים באיזור תל אביב).

את "Follow the Leaders" קל לסווג כיציאה הפאנקיסטית של האלבום, אבל זה שיר שבדיוק מדגים עד כמה פאנק הוא גישה ולווא דווקא סגנון מוזיקלי מובהק. יש אולי זיק של מוהיקן/ראש גלוח כאן, אבל מה שמשנה באמת זה איך דוהרים ולאן. ואולי גם על מי דורכים.

ואם צריך, למרות שלא בטוח שצריך, עוד לשכנע מה עשה חייל טוחן Deftones עם הדיסק הזה בריפיט כמו אינסופי, יש את האלימות השקטה והתופים הכמעט כוחניים של "Madness". קצב, מבנה, שילדה. מסר דרך אדריכלות, לא דרך עיצוב פנים.

אז אולי כספתי לCBGB's  יותר משערגתי לפינגווין, אבל Killing Joke, בשני האלבומים הראשונים שלהם בפרט, ובזה המדובר במיוחד, הראו שגם שם, אי שם מעבר להרי החושך המאופרים שהעברתי בחיתולים ואכילת חול, היו כאלה עם ראש שפיצי, שיער (קצת) שפיצי וביצים גדולות. החוליה החסרה, אולי בין הסקס פיסטולס ל Ministry או Prong, והחוליה שהיתה חסרה לי בין הכוח והישירות הכנה של הת'ראש והפאנק למזמוזים האינלקטואליים שיבואו אחר כך.